Az állapotfelmérés első lépése. Ez lényegében egy olyan beszélgetés, amelyben meghatározott pontok mentén végig haladva feltérképezzük a kliens jelenlegi, illetve korábbi panaszait legyen az fájdalom, a mozgástartomány csökkenése, érzészavar, ízületi merevség, a stabilitás és koordináció zavara, illetve egyéb problémák. Mindeközben természetesen teret és időt hagyva a páciens szubjektív érzeteiről való beszámolónak, benyomásainak saját testével, állapotával kapcsolatban. Emellett szót ejtünk esetleges korábbi balesetekről, betegségekről, operációkról, a szedett gyógyszerekről, valamint a jelenlegi életmóddal kapcsolatos kérdések is előkerülnek. Így kapunk olyan komplex képet vendégünkről, ami betekintést nyújthat az aktuális egészségi állapotába, ezáltal pedig kiindulópontja lehet az állapotfelmérés további vizsgálatainak.
2. INSPECTIO
Ennek során statikus, illetve dinamikus körülmények között végzünk megfigyeléseket a kliens testével, tartásával, mozgásával kapcsolatban. Figyeljük az ízületek egymáshoz viszonyított helyzetét, az esetlegesen kialakult diszfunkcionális mintákat, valamint feszültségi és egyensúlyi állapotok megjelenését a test különböző pontjain. Ez a megtekintés a terapeuta számára valójában már az első pillanatban megkezdődik és egészen a vizsgálat végéig tart, így a legapróbb információmorzsa is segítségünkre szolgálhat a későbbiekben.
3. PALPÁCIÓ
Tapintással tájékozódunk az egyes csontos képletek és lágyrészek anatómiai elhelyezkedéséről, a normál, fiziológiás állapotuktól való eltérésekről, a fájdalmas, kóros képletekről.
4. MOZGÁSSZERVI VIZSGÁLAT
Aktív és passzív vizsgálatok során kutatjuk a funkcionális mozgásminták teljességét, illetve hiányosságait, felmérjük az ízületi mozgások terjedelmét, az izmok izomerejét. Teszteket végzünk a hajlékonyságra, a törzs stabilitására, provokációs teszteket a fájdalomra, mindezt pedig esetlegesen speciális betegségspecifikus felmérésekkel egészítjük ki.
Az állapotfelmérés végén képet kaphatunk a kliens szubjektív panaszairól, amit objektív mérésekkel vethetünk össze, megtudhatjuk mely funkciók érintettek és melyek lehetnek azok a szövetek, amelyek a funkcionális problémát fenntartják. Mindezekre az információkra építve határozzuk meg közös munkánk céljait, majd pedig az erre épülő kezelési tervet, amit a rákövetkezendő alkalmak során a kezelési programban valósítunk meg.



A gyógytorna menete
A gyógytorna foglalkozás minden esetben egyénileg összeállított, a kezelési terv alapján meghatározott folyamat részét képezi. Mivel alkalmazkodik az egyéni igényekhez ezért a használhatunk aktív és/ vagy passzív technikákat is, ahhoz mérten, hogy a páciens állapota mit kíván meg aktuálisan. Jellemzően fájdalomcsillapító, lazító, mobilizáló vagy éppen stabilizáló gyakorlatok, technikák jelenhetnek meg egy-egy gyógytornafoglalkozás alkalmával. A folyamat előrehaladtával szükséges esetlegesen újabb teszteket végezni és változtatni a kezelési terven, hogy a páciens a lehető legoptimálisabb terhelést kapja, illetve, hogy a lehetőségeinkhez mérten a legokközelibb megoldást tudjunk nyújtania problémája kezelésére.